از نفس بی تو می‌هراسم

چقدر کربن‌دی‌اکسید کمتر میتوانیم تولید کنیم؟
اولین بار توییت یک گزارشگر محیط زیست توجه من را به گرتا تونبرگ جلب کرد. دانش‌آموز اهل سوئد که در تلاش است دولت‌ها را به مهار گاز‌های گلخانه‌ای وادار کند. کمپینش تا امروز یکی از موفق‌ترین‌ها بوده و امیدوارم در نهایت تلاش‌هایش به ثمر بنشیند.
راه حل اساسی برای کاهش انتشار این گازها قطعا تغییر در کارکرد صنایع و عوض کردن سبک زندگی است اما حالا برای چند دقیقه به یک راه‌حل آرمانی فکر کنیم. هر انسان درهوای بازدم کربن‌دی‌اکسید به هوای اطراف تحویل میدهد، این مقدار در برابر تولید کربن‌دی‌اکسید صنایع به قدری ناچیز است که مقایسه‌اش به یک شوخی میماند با این حال اینطور تصور کنید که مردم جهان در یک روز خاص تصمیم میگیرند برای یک دقیقه دست از تنفس بکشند، همه  انسان‌ها با هم! چه اتفاقی میوفته؟

جمعیت امروز زمین حدود 7.7 میلیارد نفر است پس آدم‌ها مجموعا 7.7 میلیارد دقیقه نفس نکشیده‌اند یعنی  333 333 128 ساعت یا 222 347 5 روز یا 649 14 سال!
انگار که 187 نفر (با میانگین عمر 78 سال) اصلا تنفس نکنند!
کربن‌دی‌اکسید هوای بازدم انسان، روزانه، حدود 500 لیتر است. قرار شد 187 نفر تنفس نکنند، پس انگار 514 930 999 لیتر کربن‌دی‌اکسید کمتر خواهیم داشت!
تمام این اتفاقات در یک دقیقه رخ میدهد، جالب شد، نه؟
حالا بیایید جالبترش کنیم. هر درخت سالم، سالیانه حدود 22 کیلوگرم کربن‌دی‌اکسید جذب میکند؛ هر 500 لیتر از این گاز هم تقریبا برابر 1 کیلوگرم است بنابراین در این یک دقیقه انگار کار 387 451 45 درخت را برای یک سال کساد کردیم :))
اما سوال: آیا تند تند نفس کشیدن انسان‌ها بعد از این یک دقیقه، کربن‌دی‌اکسید بیشتری را به هوا میدهد؟
نمیدانم، اما انسان! یک دقیقه ساکت باش و نفس نکش
برای همه بهتره!

درج دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *