از کدام جهانی؟

چند بار تصمیم گرفتم؟
اگر از جبر جغرافیایی و جبر زمانه بگذریم، قدرت انتخاب یکی از بهترین قدرت‌های ذاتی بشره. چیزی بیشتر از حق انتخاب در حیوانات داریم، اینکه میتونیم بر خلاف غریزه عمل کنیم! بهش میگن شنا در خلاف جریان آب! گاها شاید لازم باشه بر خلاف قوانین بقا هم پیش بریم (بخوانید مرگ خودخواسته و یا تمایل به عدم تولید مثل)، هر چه که باشه این قدرت، از ما ابرقهرمان‌های واقعی میسازه.
اوایل زندگی انتخاب‌های زیادی نداشتیم و چیزهایی هم که بودند تحت دخالت‌ها دیگران پیش میرفتند اما به مرور اوضاع به نفع ما تغییر کرد. به مرور نوبت ما هم فرارسید.
بعضی وقت‌ها فکر میکنم اگر فلان انتخاب و تصمیم رو نمیگرفتم، زندگی چقدر متفاوت میشد. انگار شوخی با جهان‌های موازی از همین جا شروع شده، اینکه الان نسخه دیگری از من در جهانی موازی، چه زندگی ایده‌آلی داره. در واقع برای هر تصمیم که میگیرم یک حالت به جهان‌های موازی من اضافه میشه. اما وضعیت کنونی من بیشتر به انتخاب‌های ده سال گذشته‌ام برمیگرده. امروز من 20 سال دارم و حالا میخوام بدونم حدودا چند جهان موازی برای خودم به وجود اوردم یا به عبارت دیگه، از 10 سالگی تا امروز چند تصمیم و انتخاب مختلف داشتم؟

تخمین!

برای حل این سوال باید بدونیم هر چند دقیقه یک تصمیم نو میگیریم؟
اگر در ده سال گذشته روزی 9 ساعت خوابیده باشم باید این انتخاب‌ها رو برای روز 15 ساعت در نظر بگیریم. اگر دقت کرده باشید ما همیشه در حال انجام کاری هستیم که همین چند دقیقه قبل شروعش کردیم. پس من کارهام رو به چند دسته تقسیم کردم:

1) کارهای ذهنی و محاسباتی: برای این کارها نیاز به تمرکز دارم اما من خیلی زود حواسم پرت میشه یعنی حدودا هر 2 دقیقه قسمتی که مشغول فعالیت روی اون هستم عوض میشه. مثلا وقتی که درس میخونم، هر دو دقیقه یکبار میرم سراغ یک قسمت جدید و دوباره 2 دقیقه بعد کار دیگه. این روند ادامه داره تا درس خوندن به پایان برسه. پس باید هر دو دقیقه یک تصمیم بگیرم که کار بعدی چیه؟
2) کارهایی تفریحی و گذر زمان: میتونم با قاطعیت بگم که ساعت‌های طولانی میشه این کارها رو ادامه داد، مثل فیلم دیدن، کتاب خوندن یا بازی‌های کامپیوتری و … . بنابراین دیر به دیر باید تصمیم جدید بگیرم و کارم رو تغییر بدم پس تخمین من چیزی حدود 10 دقیقه است.
3) کارهای جسمانی: خرید کردن و یا مرتب کردن اتاق توی این دسته هستند. وابسته به اینکه هر کس چقدر کارهای جسمانی رو دوست داره یا بیزاره، عدد تخمین ما هم متفاوت میشه. برای من چیزی در حدود 4 دقیقه است، یعنی تقریبا هر چهار دقیقه فضای کاریم رو عوض میکنم.

در 15 ساعت روز، برای من، بخش زیادیش به کارهای ذهنی و محاسباتی میگذره، مخصوصا در طول سال تحصیلی. فکر میکنم 10 ساعت از این 15 ساعت و برای هر ساعت 30 انتخاب (هر دو دقیقه یک تصمیم).
در مورد اون 5 ساعت، 2 ساعت کار جسمانی (برای هر ساعت 15 انتخاب) و 3 ساعت هم به تفریحات مختلف میگذره (برای هر ساعت 6 انتخاب)
بنابراین 10 سال و برای هر روز 348 انتخاب + یک انتخاب برای اینکه بخوابیم و یا بیدار بمانیم؛ 349 تصمیم برای هر روز
مجموع تصمیم‌ها برای 10 سال میشه 10*365*349 یعنی … 1273850 تصمیم!
بیشتر از یک میلیون تصمیم برای 10 سال! قطعا انسان ایده‌آل هر کس، بین این جهان‌های موازی پیدا میشه. یک میلیون انسان شبیه خودت ولی با داستانی متفاوت!

 

درج دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *