آدامس شیک محصولی از برت!

من این قسمت رو دیدم، کل شهر رو آدامسی میکنه و بعدشم میفرسته بره فضا!

انیمیشن “من شگفت‌انگیز 3” با این جمله به اوجش میرسه. قراره برَت، شخصیت منفی، شهر رو با آدامس‌هایی که به زمین میچسبند و مدام بزرگ و بزرگتر میشن، شهر رو بفرسته به فضا. برت با کمک رباتش، چندین آدامس‌ رو پرتاب میکنه و تا رسیدن به هدفش فاصله‌ای نداره که داستان برمیگرده و … . نکته جالب این داستان برای ما کجاست؟ بله، آدامس!
بیایید یکم بومی سازیش کنیم. اگر برت از آدامس وطنی شیک استفاده کرده باشه، اونوقت چقدر آدامس توی فیلم پرتاب کرده؟

تخمین!

هدف برت، منطقه هالیوود بود. پس ما هم باید هالیوود رو آدامسی کنیم. با اینکه توی فیلم هر آدامس‌ دائما در حال بزرگتر شدنه ولی متاسفانه آدامس شیک چنین پتانسیلی رو نداره بنابراین اینطور فرض میکنیم که فقط یک آدامس خیلی خیلی بزرگ پرتاب شده باشه.
منطقه‌ای که برت هدف گرفته بود درست مقابل نشان هالیود بود یعنی حدودا منطقه‌ای به شعاع 2.5 کیلومتر. از طرفی به نظر میرسه که ارتفاع این حباب آدامسی به اندازه کوه‌های اطراف اون منطقه باشه یعنی چیزی نزدیک به 900 متر.
حباب  آدامسی برت، مثل یک نیم‌کره است پس میشه از رابطه حجم کره، حجم آدامس رو پیدا کرد یعنی نصف مقدار رابطه زیر:

حجم و مساحت اشکال هندسی

برای راحتی، مقدار پی رو 3 در نظر میگیریم پس حجم این نیم کره هم میشه 12.5 کیلومتر مکعب.
اگر یک آدامس شیک رو باد کنید حدودا 5 سانتی‌متر جلو میاد یعنی یک حباب با شعاع 2.5 سانتی‌متر. پس برای اینکه یک حباب بزرگ با شعاع 2.5 کیلومتر داشته باشیم به صد هزار آدامس شیک نیاز داریم. بسته‌های 6 تایی این آدامس‌ها 40 گرم وزن دارند بنابراین وزن این 100 هزار آدامس تقریبا میشه 650 کیلوگرم.
اما یک سوال دیگه! برای حبابی کردن آدامس لازمه که جویده بشه، فکر میکنید چند نفر باید شروع به جویدن آدامس کنند؟
چگالی آدامس حدودا 8 میلی‌لیتر بر گرمه. حجم دهان انسان هم حدودا 125 میلی‌لیتره پس میتونیم 100 گرم آدامس توی دهان جا بدیم یعنی 15 آدامس. وقتی آدامس جویده بشه بزرگ هم میشه، حدودا دو برابر حجم اولیه‌اش فضای بیشتری اشغال میکنه پس نمیشه هر 15 تا آدامس رو استفاده کرد. در بهترین حالت فقط 7 تا از آدامس‌ها میتونن با هم توی دهان باشن و این یعنی به 14285 نفر نیاز داریم تا آدامس‌ها رو بجوند! انگار که از هر 2.5 نفر توی هالیوود یک نفر آدامس مذکور شیک رو بجوه!
پس آدامس‌های جویده شده رو دور نریزید. شاید تونستیم باهاشون یک شهر بفرستیم فضا!

درج دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *