از قاهره تا مکزیکوسیتی

برد تفنگ‌های آینده چقدر خواهد بود؟
بارها پیرمردهایی رو دیدم که از خاطرات تیراندازی در دوران جوانی میگفتن. معمولا اینطور بوده که یک نشان رو توافق میکردن و هر کس به نوبت شلیک میکرد. کاربرد این تفریح‌ها به وقت شکار معلوم میشد یا شاید برای قدیمی‌ترها ، به وقت جنگ!
بعدها سلاح‌هایی با برد بیشتر تولید شد که دیگه هدفشون گوزن و آهو نبود، این بار تفنگ‌ها مخصوص جنگ بودند. کلاشینکف 350 متر، تامی‌گان 2000 متر، ژ3 نزدیک به 400 متر و … . با اینکه دنیای اسلحه پر از اطلاعات فنیه اما میشه فهمید که شرکت‌های اسلحه‌سازی به دنبال ساخت سلاح‌هایی با برد بیشتر هستند. محدودیت‌های تکنولوژی به کنار، اما فکر میکنید بیشترین بردی که به آن دست خواهند یافت، چند متر باشه؟

تخمین!

چیزی که واضحه اینه که هر چقدر گلوله با نیروی بیشتری شلیک بشه، مسافت بیشتری رو هم طی میکنه اما ایراد اینجاست که زمین مسطح نیست. در نظر بگیرید که هدف شما یک سیبل بر روی سطح زمین و در آن سوی کره‌ باشه در این صورت هر چقدر هم پیشرانه گلوله زیاد باشه بازم شما به هدف نخواهید زد.
مشکل بعدی اینه که گلوله‌ها بعد از شلیک درگیر جاذبه و مقاومت هوا میشن یعنی عملا باز هم نمیشه به سیبل زد پس بیاید جاذبه و مقاومت هوا رو تو بازی راه ندیم و ببینیم اگر هیچ نیروی مزاحمی نباشه یه گلوله چقدر میتونه پیش بره.
وقتی جاذبه نباشه عملا گلوله هیچ وقت خم نمیشه و روی زمین نمیوفته پس برای محاسبه برد میتونیم از فیثاغورث استفاده کنیم.
انحنای زمین در هر کیلومتر، 11 سانتی‌متره. از طرفی جو زمین از سطح زمین شروع میشه و تا 10 هزار کیلومتر ادامه داره. یعنی یک گلوله نهایتا 10 هزار کیلومتر میتونه ارتفاع بگیره. این یعنی اگر گلوله موازی با سطح زمین شلیک بشه باید 900 هزار کیلومتر طی کنه تا درنهایت از جو زمین خارج بشه. محیط زمین فقط 40 هزار کیلومتره پس گلوله باید چندین بار دور زمین رو بگرده تا از جو بیرون بره. معنیش اینه که سازنده‌های اسلحه هیچ محدودیتی در برد ندارند.
اما یک سوال دیگه؛ آیا میشه از این سوی زمین، یک هدف در سوی دیگر زمین رو نشانه بریم؟
مثلا یک سرباز در مصر میتونه یک سیبل در مکزیک رو هدف قرار بده؟
فاصله قاهره تا مکزیکوسیتی حدود 12300 کیلومتره. انحنای زمین هم 11 سانتی‌متر برای هر کیلومتر بود پس سرباز مصری تنها درصورتی میتونه هدف رو بزنه که سیبل در ارتفاع 1353 متری نصب شده باشه!
پیرمردها نهایتا 200 متر تیراندازی میکردن و حالا نوادگان ما قراره با شلیک‌هاشون مصر رو به مکزیک وصل کنن، اون هم در ارتفاع یک کیلومتری! قطعا نسل سوخته اون‌ها بودن!

 

درج دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *