سیاره زرد

چقدر طلا برای همه بدهی‌ها لازمه؟

نویسنده‌ای تقاوت اقتصاد امروز و گذشته رو اینطور تشریح میکرد که کل منابع مالی دنیا مثل یه کیک بزرگ می‌مونه. در قدیم ما برای گذر زندگی و تصمیمات اقتصادی فقط میتونستیم از همین کیک استفاده کنیم اما در دنیای امروز ما میتونیم از کیکی که قراره فردا ساخته بشه هم استفاده کنیم، در واقع به کیک فردا میگیم وام، اوراق قرضه و …
این باعث شده دولت‌ها هم از کیک‌های فرداشون استفاده کنن و کلی بدهی به بار بیارن.
آمریکا بعد از جنگ جهانی دوم به یک قدرت جهانی تبدیل شد، تا جایی که اقتصاد اول دنیا رو بدست گرفت و امروز هم همچنان یکه تازه. این غول تجاری برای زنده موندن به مبادله پول نیاز داره و برای همین کلی بدهی به بار اورده.
حالا فکر میکنید در سرزمینی که روزگاری ، رویای مردم استخراج طلا بوده، چقدر باید طلا استخراج بشه تا بدهی‌های آمریکا صفر بشه؟

تخمین!

آمریکا تا آخر سال 2018 حدود 21.97  تریلیون دلار بدهی داشته.
در 2018 قیمت هر اونس طلا 1,268.93 بوده. پس برای اینکه همه بدهی‌های  سال گذشته آمریکا صفر بشه به  17,313,799,815.592 اونس طلا نیازه.
هر اونس معادل 28.3 گرمه بنابراین مقدار کل طلایی که باید استخراج بشه حدودا برابر 489,980,534 کیلوگرمه یعنی تقریبا 2.5 برابر میزان طلای استخراج شده در سال میلادی جاری!
با افزایش ذخیره طلای جهانی، قیمت طلا حسابی افت میکنه و این یعنی نیاز به استخراج بیشتر طلا اما فکر میکنید چقدر افت کنه؟
در سال 2018 تقریبا 190 هزار تن طلا استخراج شد. این مقدار در ۵۲ هفته کل سال حاصل شده و اگر هر هفته با اعلام میزان طلای استخراج شده قیمتش فقط ۵ درصد منفی‌تر از هفته پیش باشه، قیمت طلا 93 درصد افت میکنه و به 773 دلار میرسه!
انگار هیچ دولتی حاضر نیست چنین کاری کنه
پس بدیهی خیلی زیاد بهتر از طلای 770 دلاری!

درج دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *