شیشه‌های شکننده

صدای گیتارالکتریک چقدر میتونه عصبانی باشه؟
توی فیلم‌های هالیوودی همیشه دیدیم که وقتی یک هواپیما در ارتفاع پست با سرعت زیاد پرواز میکنه شیشه تمام ساختمان‌های اطراف شکسته میشه. در دنیای واقعی هم عملا این اتفاق میوفته اما نه تنها هواپیما بلکه هر شی‌ که بتونه صدای زیادی رو تولید کنه میتونه به شیشه‌ها صدمه بزنه.
آلات موسیقی بهترین اشیا برای تولید صداهای مختلف هستند. قطعا انتظار نداریم که با صدای کمانچه شیشه‌های یک ساختمان ترک بخورند اما با صدای گیتارالکتریک چطور؟ آیا ممکنه صدای گیتارالکتریک باعث شکستگی شیشه‌ بشه؟

چی لازم داریم؟
  1. شیشه معمولی با چه صدایی ترک میخوره؟
  2. صدای گیتارالکتریک چقدر بلنده؟
تخمین!

برای کار کردن با هر صوتی باید به مشخصات فیزیکیش توجه کنیم که در اینجا ما با فرکانس و دامنه موج کار داریم. طبق تعریف ویکی‌پدیا؛ “فرکانس معیار اندازه‌گیری تعداد تکرار یک رخداد در واحد زمان (مثلاً ثانیه) است”. یکای فرکانس هرتز نامیده میشه.
در مورد طول موج، عکس زیر گویای همه چیز هست اما در تعریف فیزیکی، به بیشترین جابجایی ذره از نقطه ای که معمولا حول آن ارتعاش می کنه، دامنه موج گفته میشه. (تصویر از tebyan.net)

اما شیشه‌ها. شیشه‌ها ضخامت‌های متفاوتی دارن و همین باعث میشه همه به یک شکل نشکنند. اما به طور کلی برای شکستن یک شیشه معمولی به صدایی نزدیک به 550 هرتز نیازه. اما این صدا به تنهایی کافی نیست، در واقع برای اینکه شیشه شکسته بشه باید در فرکانس مذکور به بیشترین دامنه موج برسه و صوت هم با انرژی کافی به شیشه شلیک بشه.
حالا صدای گیتار رو بررسی کنیم.
گیتارالکتریک صوت‌هایی از 80 هرتز تا 1200 هرتز رو پوشش میده. درحالیکه ما فقط به 550 هرتز نیاز داریم و این یعنی در شرایطی (زمانی که فرکانس به بیشترین دامنه موج برسه) میشه با صدای دلنشین گیتارالکتریک، تک تک شیشه‌های ساختمان را شکست!

بنابراین؛ هیس، گیتارها فریاد نمیزنند!

 

درج دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *