تکرار مکررات

چقدر در روز حرف کهنه داریم؟چه خبر؟
وقتی با این جمله مواجه میشید احتمالا میگید “سلامتی” و یا یه جورایی خودتون رو از شر این جمله خلاص میکنید تا زودتر به جمله‌های بعدی برسید. اما همیشه اینطور نیست و راه در رو وجود نداره و باید توضیح بدید چه خبرهایی دارید که بقیه ندارن. این روند چندین بار در روز تکرار میشه و هر بار هم باید حرف‌های تکراری رو باز هم به زبان بیارید. نه فقط در مورد احوال پرسی بلکه در بسیاری از موارد دیگه هم این اتفاق میوفته؛ توضیح تکالیف به معلم، درس خوندن با هم کلاسی، صحبت با مدیر مجموعه در مورد کارهای انجام شده و … . به نظر میاد راستی راستی انرژی زیادی میگیره. فکر میکنید همه لغت‌های تکراری که در هر بار معاشرت با دیگران به کار میگیرید چند تا باشند؟ یا چند دقیقه به حرف غیر تکراری میگذره؟

تخمین!

برای شروع، اول باید تعداد لغت‌هایی که در هر چند ثانیه تکلم میشه رو تخمین میزدم. پس به سراغ اخبار رفتم و از آقای حیاتی کمک گرفتم. حیاتی در هر 15 ثانیه، حدودا 50 لغت به کار میبره. از طرف دیگه باید بدونیم در طول روز چقدر صحبت میکنیم؟
پس روز رو به چند بازه مختلف تقسیم کردم و در هر بازه، تخمین زدم که چند دقیقه‌اش به حرف زدن میگذره:
ساعت 6 تا 8: 5 دقیقه
ساعت 8 تا 16 (ساعت کاری): 25 دقیقه
ساعت 16 تا 18: 10 دقیقه
ساعت 18 تا 24: 15 دقیقه
میانگین: 13 دقیقه در هر ساعت
البته برای هر فرد این اعداد متفاوته چون به شغل، آدم‌های اطراف و پرحرف یا کم حرف بودن وابسته است.
با این حساب میتونیم نتیجه بگیریم که در روز حدودا 320 دقیقه صحبت میکنیم که با سرعت حرف زدن آقای حیاتی میشه 64 هزار لغت.
تعدادی از این واژه‌ها تکراری هستند پس باید پیداشون کنیم. برای همین از صفحه‌های اجتماعی چند روزمره نویس استفاده کردم. تعداد لغت‌های تکراری در هر پست یا توییت رو جدا کردم و بعد هم درصدگیری. لغت‌های تکراری بین 6 تا 14 درصد از هر پست رو تشکیل میداد اما اکثرا 9 درصد لغت تکراری داشتن. پس مجموعا در هر بار صحبت کردن یا هر بار ارتباط با دیگران حدود 5760 لغت رو برای بیشتر از یکبار به کار میبریم. اگر با سرعت آقای حیاتی حرف بزنیم، 30 دقیقه از وقت هر روز رو به حرف تکراری اختصاص میدیم. نتیجه‌گیری من اینه که هر چی تندتر صحبت کنیم، کمتر وقت تلف میکنیم!

درج دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *