اسپینر؛ 2 میلیارد دلار

تا حالا شده وارد جمعی بشید و احساس کنید که چقدر جدیدترین محصول یک برند، محبوب شده و دست اطرافیان‌تون هم هست؟
این اتفاق تقریبا برای همه پیش اومده مثلا موقعی که آیفون‌های جدید اپل به بازار میان و کلی طرفدار گوشی‌های جدید در انتظارش هستند.
عجیب نیست اگر شما هم دوست داشته باشید فلان محصول رو داشته باشید اما به هر دلیلی ندارید و مدام می‌بینید که مردم دارن ازش استفاده میکنن!
اما این بین، چه سوالی میتونه مطرح بشه؟
اینکه یک محصول جدید حداقل دست چند نفر در سراسر دنیا باشه تا بقیه احساس کنند که این محصول حسابی محبوب شده و فروش رفته؟

تخمین!

برای این تخمین بیایید شرایط رو شبیه سازی کنیم، مثلا چطور متوجه شدید که تعداد زیادی از مردم با اسپینر (اسپینر چیه؟ با این لینک مراجعه کنید) بازی میکنن؟
احتمالا در یک جمع چند نفره دیدید که تعدادی از افراد اسپینر دارند یا اینکه در خیابان دست مردم دیدید و … . فرض کنیم به طور اتفاقی و به هنگام رفت و آمد روزانه متوجه این شیوع محصول شده‌اید.
اما سوال: از هر چند نفر اگر یک نفر اسپینر داشته باشه توجه شما جلب میشه؟
جمع‌های دوستانه معمولا بین 5 تا 7 نفر هست، پس اگر شما در بین هر گروه 5 نفره، این وسیله جدید رو ببنید، تعجب خواهید کرد. هر 5 نفر یک محصول، پس برای شهری مثل تهران باید انتظار 1.7 میلیون اسپینر داشته باشید.
حالا قراره محبوبیت محصول رو به جهان تعمیم بدیم اما این عددی که برای ایران درنظر گرفتیم ممکنه همه جا صادق نباشه پس بیایید عدد بزرگتر یعنی 7 رو درنظر بگیریم. بنابراین اگر از هر 7 نفر، یک نفر محصول جدید رو خریده باشه، برای جمعیت 7.5 میلیاردی به 1.07 میلیارد عدد از اون محصول نیازه!
اگر قیمت هر اسپینر فقط 2 دلار باشه این محصول یک تجارت 2.1 میلیارد دلاری است! بیشتر از هزینه ساخت بلندترین برج دنیا!

 

درج دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *