قهوه یا فکر؟

آیا فکر رقیب قهوه است؟
از نوشیدن یک فنجان قهوه شروع کنیم. میشه هر روز رو با قهوه شروع کرد در این صورت خیلی سریع روی مود می‌آیید و کارهای روزانه رو به پیش میبرید.
تقریبا همه میدونیم که عامل این سرحالی چیزی نیست به جز کافئین. در مورد کافئین کم و بیش میدونید اما چیزی که اینجا برای ما مهمه اثر کافئین روی بیخوابیه. اگر شب قهوه بنوشید به احتمال خیلی زیاد بیخوابی به سراغ شما میاد و ریتم طبیعی استراحت رو برهم میزنه.
از طرف دیگه، آیا تا حالا شده شب زمانی‌که منتظرید به خواب برید ناگهان فکری به سراغتون بیاد و شما رو درگیر کنه؟ در این صورت اثر این فکر کم از کافئین نداره.
به نظرتون هر فکر معادل چه مقدار کافئین خوردن میتونه باشه؟

به چی نیاز داریم؟

  1. هر فنجان قهوه معادل چه مقدار کافئینه؟
  2. هر فکر چقدر ما رو بیدار نگه میداره

تخمین!

بسیارخب، بیایید شروع کنیم. هر فنجان قهوه ساده، که چیزی هم بهش اضافه نشده باشه، معادل 94.8 میلی‌گرم کافئینه. اثر قهوه‌ای که مینوشید میتونه تا ساعت‌ها ادامه داشته باشه اما مثل اینکه اوج این اثر از 15 تا 45 دقیقه بعد از مصرفه. بنابراین اینطور حساب کنیم که هر فنجان برای یکساعت بیخوابی کافیه.
اما فکر چطور؟ قطعا همه فکرها و ایده‌هایی که بی‌موقع سراغ ما میان مثل هم نیستند و به یک اندازه هم خواب رو از ما دور نمیکنند؛ اما ما فکری رو در نظر میگیریم که معادل یک استرس شدید آدرنالین آزاد کنه (یعنی 400 تا 500 نانوگرم بر لیتر).
اینطور فکرها تقریبا میتونه یکساعت و نیم تا دو ساعت ما رو بیدار نگه داره یعنی به‌اندازه دو فنجان قهوه یا به عبارتی 190 میلی‌گرم کافئین!

حالا اگر شما یک شب کامل از فکر به خواب نرید مثل اینه که 5 تا 6 فنجان قهوه نوشیده باشید!

2 دیدگاه

درج دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *