به سرعت فرسایش

آیا فرسایش توانایی خلق اثر کوه راشمور را دارد؟
احتمالا تاحالا عکس‌هایی از کوه راشمور دیدید. در واقع چهره‌های چهار رییس جمهور ایالات متحده بر روی سنگ‌های این کوه کنده‌کاری شدن. اگر احیانا چیزی از این کوه نشنیده بودید و ندیده بودید، به این عکس توجه کنید:


نکته‌ای که نظر من رو به این یادواره جلب کرده این سوال بود که آیا ممکنه فرسایش هم، چنین چیزی رو بسازه؟
در واقع منطورم از فرسایش، باد و بارانه! شما چی فکر میکنین؟ شدنیه؟

تخمین!

بسیارخب، شروع کنیم!
فرض کنیم دست طبیعت میخواد چهره جرج واشنگتن رو بر دیواره کوه کنده‌کاری کنه. کاری که به ذهنم رسید این بود که زوایای مختلف چهره واشنگتن رو بشمارم.
اهمیت این کار در اینه که تشخیص بدیم باد و باران، از چند جهت مختلف باید به کوه برخورد کنن. در نهایت من حدود 15 زاویه مجزا رو جدا کردم که اگر باد یا باران، با اون زاویه‌ها به کوه برخورد کنه، شکلی تقریبی از صورت جرج واشنگتن ساخته میشه.
حالا سوال بعدی اینه که چقدر طول میکشه عوامل فرسایش، کوه رو تراش بدن؟
سرعت تشکیل خاک ( یا به عبارت دیگه از بین رفتن سنگ و تبدیلش به خاک) چیزی در حدود 25 میلی‌متر در 30 ساله (البته طبق نوشته ویکی‌پدیا، این برای زمانیه که هم خوردگی، هوادیدگی و شستشوی خاک با عملیات تهیه زمین سرعت می‌گیرند).
عمیق‌ترین قسمت چهره تقریبا 365.76 سانتی‌متره (مابقی قسمت‌های صورت، کمتر از این مقدار نیاز به فرسایش و خوردگی دارند)، که اگر این عدد به میلی‌متر تبدیل بشه و در 30 سال ضرب بشه به 109725 سال میرسیم!

بنابراین برای اینکه طبیعت چهره جرج واشنگتن رو بسازه، به حدود 110 هزار سال زمان نیاز داره. انگار که دست بشر سریعتر از هر اراده طبیعی عمل میکنه 🙂

 

درج دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *