جدالی از جنس کالری

چه غذایی رو برای مصرف یکسال پیشنهاد میدید؟
چند وقت پیش، داستان فردی رو میخوندم که برای یکماه فقط چایی شیرین و نان میخورد. بماند که دلیل این کار چی بوده اما خوب که دقت کردم دیدم قبل‌تر هم داستان‌هایی این مدلی از رژیم غذایی افراد دیدم و تازگی نداره.
میدونیم که هر کس به حداقلی از مواد معدنی و کالری روزانه نیازه داره تا عملکرد بدنش نرمال باشه. حالا وقتی شما برای یک مدت طولانی فقط از یک نوع غذا استفاده کنید قطعا دچار کمبودهایی خواهید شد اما اگر مجبور باشید به این شیوه برای یکسال تغذیه کنید (یعنی کمترین مقدار کالری مورد نیاز با کمترین تنوع غذایی)، از چه غذایی (یا غذاهایی) استفاده می‌کنید؟

تخمین!

فکر میکنید در روز چقدر کالری برای بدن لازم داریم؟ برای خانم‌ها درحدود 2000 کالری و برای آقایان 2500 کالری.
اگر کمتر از این مقدار کالری به بدن برسه، آسیب جدی خواهیم دید؟ قطعا نه، پس ما به دنبال مینیمم مقدار کالری مورد نیاز هستیم که این مقدار برابر 1200 کالری در روزه.
بنابراین در سال به 438 هزار کالری نیاز داریم (در حالت عادی باید حدود 821 هزار کالری رو مصرف کنیم یعنی 383 هزار واحد بیشتر).
بسیارخب! حالا باید بگردیم دنبال غذاهایی که میتونن گزینه‌های مناسبی باشن. برای همین هم از تحقیقی استفاده کردم که 100 ماده غذایی رو بر اساس مقدار کالری مرتب کرده بود که پنج مورد اولش عبارتند از: بادام، چری‌مویا (cherimoya)، ocean perch که یک نوع ماهی هست، Flatfish که باز هم یک ماهی هست و درنهایت دانه‌های چیا (chia seeds) که شبیه تخم شربتی یا بذر ریحانه.

  1. در هر 100 گرم بادام 579 کالری غذایی وجود داره پس اگر قرار باشه برای یکسال فقط بادام بخورید باید 75.6 کیلوگرم بادام مصرف کنید. الان که این مطلب رو دارم مینویسم یاد مرتاض‌های هندی افتادم :)) وقتی موردهای بعدی رو بخونید متوجه میشید که ارزش بادام چقدر بیشتر از این حرفاست.
  2. چری‌مویا درواقع یک میوه است که به نظر هم خیلی خوشمزه‌ست و هم اینکه غنی از ویتامین‌هاست. کمتر از بادام کالری داره؛ در هر 100 گرم 75 کالری پس برای یکسال میشه 584 کیلوگرم (حدود 1800 عدد از این میوه با وزن متوسط). راستش وقتی تعریف‌های این میوه رو میخوندم واقعا هوس کردم که امتحانش کنم. شما هم یه سر به این سایت بزنید و توضیحاتش رو بخونید و اگر دوست داشتید این میوه رو خریداری کنید.
  3. بعدی یک ماهیه، 79 کالری در هر 100 گرم. اسمش به فارسی میشه سوفچه اقیانوسی. اگر قصد داشته باشیم که یکسال از این ماهی استفاده کنیم باید 758 عددش رو مصرف کنیم. به نظر اصلا گزینه جذابی نیست :((
  4. مورد بعدی هم یک ماهی‌ست. اسم این ماهی در فارسی آشنا‌تره، ماهی‌پهن. مطمئن نیستم قابل خوردن باشه (میدونم که نوع خاصیش رو در جنوب مصرف میکنن) ولی 70 کالری در هر 100 گرمش داره پس میشه … حدود … 625 کیلوگرم از این نوع ماهی. دقیقا نمیتونم بگم چند عدد چون گونه‌های مختلفش، وزن‌های مختلفی هم دارن (از 200 گرم تا 200 کیلوگرم در نوع اقیانوس اطلسش).
  5. و آخرین مورد هم که دانه‌های چیاهست. گویا به شکل خام هم قابل مصرفه ولی چیزی که الان برای ما مهمه اینه که کالریش حدود 486 کالری برای هر 100 گرمه. پس برای این مورد هم میشه 90 کیلوگرم برای یکسال.

حالا متوجه شدید ارزش بادام چقدر قابل توجه بود؟
همونجا داشتم در مورد مرتاض‌های هندی حرف میزدم. دیدم جایی نوشته بود فقط یک بادام برای یک روز مصرف میکنند که واقعا عجیب بود یعنی نصف کمترین مقدار مورد نیاز کالری روزانه.

نکته دیگه‌ای که باید توجه کنیم اینه که موارد بالا فقط از نظر کالری مورد بررسی قرار گرفتن و نه مواد معدنی پس واقعا نمیتونن به تنهایی یک گزینه برای یکسال تغذیه باشند.

و در نهایت هم ممنون که حوصله کردید و این مطلب رو خوندید. مارته‌لون دو بار در هفته آپدیت میشه پس ما رو دنبال کنید و اگر سوالی هم براتون پیش اومد حتما با ما درمیان بگذارید.

منابع:

  1. Calories: How to Know if You Go Too Low
  2. How Many Calories Should You Eat Per Day to Lose Weight

  3. The world’s most nutritious foods

درج دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *