ورزش یک ثانیه‌ای

با چه سرعتی باید بدوید تا فورا لاغر شوید؟
مدتی میشه که از اطرافیانم می‌شنوم که تخمین‌های مارته‌لون تا چه حد قابل قبول هستند؟
من هم تصمیم گرفتم برای اینکه معیاری رو برای اعتبار تخمین‌های اینجا معرفی کرده باشم، یکی از تخمین‌های کتاب “چندتا لیس” نوشته آرون سانتوس (انتشارات مازیار) رو اینجا بیارم.
ایده‌ تخمین ما هم تا حد زیادی شبیه مطالب همین کتابه بنابراین:

اکنون به کم کردن وزن باز گردیم. هشت دقیقه ورزش شکم و شش دقیقه ورزش کفل را فراموش کنید، ما چیز بسیار کارآمدتری داریم. با چه سرعتی باید بدوید تا بی‌درنگ 5 کیلوگرم چربی را بسوزانید؟

این را از خود بپرسید …

الف) در 5 کیلوگرم چربی چه مقدار انرژی وجود دارد؟
ب) وزن هر شخصی چقدر است؟

نکات مفید:
  • ما چربی را میسوزانیم تا به انرژی مفید تبدیل کنیم. هنگامی که میدوید، انرژی شیمیایی را به انرژی جنبشی یا انرژی حرکتی تبدیل میکنید. فرمول انرژی جنبشی این است: نصف جرم جسم در مجذور سرعت آن
  • در هر کیلوگرم چربی، 7 ^ 10 * 3.8 ژول انرژی ذخیره شده است.
  • فرض کنید که وزن یک فرد بالغ معمولی 75 کیلوگرم است.
یک فرمول بسازید:
  1. مقدار انرژی موجود در هر کیلوگرم چربی (7 ^ 10 * 3.8) را در مقدار وزنی که میخواهید از دست بدهید (5 کیلوگرم) ضرب کنید تا کل انرژی را پیدا کنید که میخواهید از دست بدهید. این انرژی به انرژی جنبشی تبدیل خواهد شد. میخواهیم با استفاده از فرمول بالا، سرعت را پیدا کنیم.
  2. برای این کار، انرژی را که اکنون با وزن یک فرد بالغ (75 کیلوگرم) به دست آوردید به وزن شخص بالغ تقسیم کرده و آن را در 2 ضرب کنید تا مجذور سرعت را بدست آورید.
  3. جذرِ مجذور سرعت را بگیرید تا سرعت مورد نظر حاصل شود؛ که اگر با آن سرعت بدوید بی‌درنگ این چربی‌ها را از دست خواهید داد :))
محاسبه‌ی ریاضی:

مجذور سرعت =  75 / [(7 ^ 10 * 3.8) * 2 * 5 ]
سرعت = 2300 متر بر ثانیه

پاسخ:

اگر بمب صوتی و اصطکاک هوا را در نظر نگیرید که قطعا ما انسان‌های فانی را خواهد کشت، با سرعتی برابر 2300 متر در ثانیه یا در حدود 6 ماخ (6 برابر سرعت صوت) میتوانید بی‌درنگ 5 کیلوگرم از دست بدهید.

 

امیدوارم که این مطلب برای شما جذاب بوده باشه. منتظر پست‌های بعدی ما باشید …

 

درج دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *