your name

اسمت،چند بار تکرار میشه؟
میگن اگر تو خیابان‌های ایران داد بزنید ممد، کلی آدم برمیگردن و میگن بله؟ با ما کار داشتی؟
حتما این موضوع در بقیه کشورها و فرهنگ‌ها هم وجود داره. اما اگر شما در همان خیابانی که در تهران، اسم ممد رو صدا زدید، اسکندر رو صدا بزنید احتمالا کسی جوابی به شما نخواهد داد.
با این مقدمه قراره به این سوال جواب بدیم که اگر اسم شما X باشه، چند بار در روز در خیابان‌های ایران، اسم شما رو صدا میزنند؟

تخمین!

دلیل اینکه اسم خاصی رو در نظر نگرفتم اینه که ممکنه اسم انتخابی یا خیلی رایج باشه یا اینکه یه اسم فراموش شده باشه (چیزی شبیه به همون ممد یا اسکندر!).

با این حال فرض کنیم اسم X از لیست اسم‌های پرطرفدار ثبت‌احوال، فراوانی m رو داشته باشه و n درصد از کل اسامی ثبت شده رو به خودش اختصاص بده.
شاید این انتظار بیهوده نباشه که در نهایت از همه اسم‌های مورد خطاب قرار گرفته، حدود n درصدش مربوط به X باشه. پس با همین پیش‌فرض هم بریم جلو.

حالا بیایین ببینیم که چند اسم در کل روز مورد خطاب قرار میگیره؟
جمعت ایران 81 میلیون نفره، هر کدوم اسمی دارند که حداقل دوبار مورد خطاب قرار میگیره (صبح و شب) و حداکثر هم …؟ (حداکثر رو چطور میشه حساب کرد؟ هر ثانیه یکباره؟)
وابسته به شغل هر کس میتونه این عدد متفاوت باشه (مثلا مغازه‌دار باشه یا معلم) اما به نظر هر نیم ساعت یکبار برای ساعات غیر خواب منطقیه، یعنی 32 بار.
81 میلیون، هر کدوم 32 میشه حدودا 1300 میلیون اسم صدا شده که اگر n درصدش گرفته بشه میشه مطلوب ما 🙂

این سایت مربوط به سازمان ثبت‌احواله
با اطلاعات این سایت، فکر میکنید اسمی مثل محمد چند بار در روز تکرار میشه؟

ممنون که مارته‌لون رو میخونید …

 

درج دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *